Skip to content

52 Brookdale RdWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Mar 19, 1998

Property Information

Block3618
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage910
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,200
66%
Improvement Value:$49,200
34%
Total Assessment$143,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,527+4.0%
2024$8,200+1.2%
2023$8,099+0.4%
2022$8,063+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

To:

Sq Ft910DeedBook 154, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1960