Skip to content

59 Brookdale RdWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$428,000
Last Sale Date
Nov 18, 2005

Property Information

Block3619
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,666
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,200
59%
Improvement Value:$65,400
41%
Total Assessment$159,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,490+4.0%
2024$9,126+1.2%
2023$9,014+0.4%
2022$8,974+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$428,000

To:

Sq Ft1,666DeedBook 1125, Page 271

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 300, Page 145

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook P 130, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 1960