Skip to content

121 Maplewood AveWayne, NJ 07470

Built 1951

Last Sale Price
$227,500
Last Sale Date
Apr 13, 2000

Property Information

Block3621
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,720
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,100
49%
Improvement Value:$103,100
51%
Total Assessment$202,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,023+4.0%
2024$11,562+1.2%
2023$11,420+0.4%
2022$11,370+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$227,500

To:

Sq Ft1,720DeedBook 166, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1951