Skip to content

115 Claremont TerrWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Date
Nov 13, 2015

Property Information

Block3622
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,340
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,400
57%
Improvement Value:$73,500
43%
Total Assessment$170,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,162+4.0%
2024$9,772+1.2%
2023$9,652+0.4%
2022$9,610+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960