Skip to content

153 Redwood AveWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2011

Property Information

Block3623
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,232
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,200
52%
Improvement Value:$85,900
48%
Total Assessment$180,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,709+4.0%
2024$10,298+1.2%
2023$10,172+0.4%
2022$10,127+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 1711, Page 163

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 1110, Page 5

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook H 156, Page 316

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook O 120, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1959