Skip to content

218 Linden RdWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Sep 21, 2022

Property Information

Block3623
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,200
53%
Improvement Value:$84,000
47%
Total Assessment$178,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,596+4.0%
2024$10,189+3.8%
2023$9,815+16.0%
2022$8,460+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 4414, Page 7

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft1,344DeedBook 4046, Page 215Recorded5/27/2021

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 2413, Page 146Recorded12/27/2013

Property Built

Built

Year Built: 1957