Skip to content

39 Spring Hill CircleWayne, NJ 07470

Built 1998

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Nov 2, 2020

Property Information

Block3700
Lot51
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTWNHSE/MADISON
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,448
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
33%
Improvement Value:$171,900
67%
Total Assessment$256,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,275+4.0%
2024$14,690+1.2%
2023$14,510+0.4%
2022$14,445+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft2,448DeedBook 3916, Page 141

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 487, Page 232

Property Sale

Sale
$375,103
DeedBook A 161, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1998