Skip to content

14 Summer Hill RdWayne, NJ 07470

Built 1997

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Oct 7, 2021

Property Information

Block3700
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTOWNHSE/LEXNTON
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,826
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
29%
Improvement Value:$210,500
71%
Total Assessment$295,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,570+4.0%
2024$16,897+1.2%
2023$16,690+0.4%
2022$16,616+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$599,000

To:

Sq Ft2,826DeedBook 4172, Page 276

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,826DeedBook 3029, Page 43Recorded4/6/2017

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 187, Page 31

Property Sale

Sale
$374,575
DeedBook U 153, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1997