Skip to content

3 Spring Hill CircleWayne, NJ 07470

Built 1998

Last Sale Price
$369,601
Last Sale Date
May 25, 1999

Property Information

Block3700
Lot60
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTWNHSE/LEXINTON
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,826
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
29%
Improvement Value:$205,300
71%
Total Assessment$290,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,261+4.0%
2024$16,599+1.2%
2023$16,396+0.4%
2022$16,324+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$369,601

To:

Sq Ft2,826DeedBook 161, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1998