Skip to content

71 Summer Hill RdWayne, NJ 07470

Built 1998

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Aug 5, 2004

Property Information

Block3700
Lot63
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTOWNHSE/MADISON
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,448
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
33%
Improvement Value:$171,500
67%
Total Assessment$256,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,251+4.0%
2024$14,667+1.2%
2023$14,487+0.4%
2022$14,423+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft2,448DeedBook 843, Page 211

Property Sale

Sale
$376,094
DeedBook A 157, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1998