Skip to content

39 Summer Hill RdWayne, NJ 07470

Built 1998

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jul 24, 2018

Property Information

Block3700
Lot71
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTOWNHSE/GRAMRCY
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,366
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
36%
Improvement Value:$149,700
64%
Total Assessment$234,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,955+4.0%
2024$13,420+1.2%
2023$13,256+0.4%
2022$13,197+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft2,366DeedBook 3379, Page 84

Property Sale

Sale
$302,218
DeedBook S 154, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1998