Skip to content

704 Berdan AveWayne, NJ 07470

Built 1991

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Dec 5, 2000

Property Information

Block3700
Lot96
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,404
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,600
39%
Improvement Value:$145,500
61%
Total Assessment$239,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,217+4.0%
2024$13,672+1.2%
2023$13,504+0.4%
2022$13,445+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft2,404DeedBook 195, Page 281

Property Sale

Sale
$143,113
DeedBook V 127, Page 576

Property Built

Built

Year Built: 1991