Skip to content

711 Berdan AveWayne, NJ 07470

Built 1951

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 18, 2017

Property Information

Block3703
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage1.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,500
57%
Improvement Value:$85,400
43%
Total Assessment$200,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,946+4.0%
2024$11,487+8.9%
2023$10,550+0.4%
2022$10,504+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,328DeedBook 3129, Page 1

Property Sale

Sale
$398,000
DeedBook 933, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1951