Skip to content

23 Chicopee DrWayne, NJ 07470

Built 1984

Last Sale Price
$870,000
Last Sale Date
Dec 19, 2022

Property Information

Block4100
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,400
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,200
38%
Improvement Value:$218,700
62%
Total Assessment$354,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,102+4.0%
2024$20,293+2.4%
2023$19,824+0.4%
2022$19,737+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$870,000

To:

Sq Ft3,400DeedBook 4454, Page 70

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft3,400DeedBook 3477, Page 96Recorded12/20/2018

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook Q 167, Page 166

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook P 116, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1984