Skip to content

32 Gates PlaceWayne, NJ 07470

Built 1994

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Mar 24, 2014

Property Information

Block3204
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,412
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,900
44%
Improvement Value:$254,000
56%
Total Assessment$452,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,929+4.0%
2024$25,897+1.2%
2023$25,580+0.4%
2022$25,467+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$820,000

From:

To:

Sq Ft3,412DeedBook 2449, Page 113Recorded3/28/2014

Property Built

Built

Year Built: 1994