Skip to content

24 Sequoia PlaceWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Nov 11, 2020

Property Information

Block4301
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,016
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,800
49%
Improvement Value:$146,600
51%
Total Assessment$288,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,148+4.0%
2024$16,491-12.4%
2023$18,830+0.4%
2022$18,747+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft3,016DeedBook 3934, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1965