Skip to content

4 Aspen CourtWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Mar 20, 2014

Property Information

Block4301
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,813
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
55%
Improvement Value:$114,300
45%
Total Assessment$254,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,121+4.0%
2024$14,541+1.2%
2023$14,363+0.4%
2022$14,299+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft1,813DeedBook 2449, Page 80

Property Sale

Sale
$462,500
DeedBook 387, Page 37

Property Sale

Sale
$371,000
DeedBook U 158, Page 219

Property Sale

Sale
$278,500
DeedBook K 124, Page 99

Property Sale

Sale
$198,900
DeedBook K 114, Page 404

Property Built

Built

Year Built: 1965