Skip to content

63 Ridge PlaceWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Aug 8, 2018

Property Information

Block3624
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBILEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,819
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
55%
Improvement Value:$78,600
45%
Total Assessment$174,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,382+4.0%
2024$9,984+1.2%
2023$9,861+0.4%
2022$9,818+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft1,819DeedBook 3388, Page 238

Property Sale

Sale
$439,000

From:

To:

Sq Ft1,819DeedBook 3193, Page 218Recorded11/27/2017

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook A 118, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1963