Skip to content

11 Pontiac DrWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Date
Jan 26, 2012

Property Information

Block4303
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,056
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,000
46%
Improvement Value:$198,300
54%
Total Assessment$370,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,018+4.0%
2024$21,174+1.2%
2023$20,915+0.4%
2022$20,822+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook K 118, Page 580

Property Built

Built

Year Built: 1965