Skip to content

79 Indian RdWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 1995

Property Information

Block4303
Lot67
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,302
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,600
44%
Improvement Value:$145,400
56%
Total Assessment$258,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,341+4.0%
2024$14,752+1.2%
2023$14,572+0.4%
2022$14,507+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961