Skip to content

5 Osceola RdWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Aug 4, 2017

Property Information

Block4307
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,632
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,700
38%
Improvement Value:$200,000
62%
Total Assessment$321,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,128+4.0%
2024$18,395+1.2%
2023$18,170+0.4%
2022$18,089+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft2,632DeedBook 3137, Page 281

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,858DeedBook 2484, Page 234Recorded6/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1960