Skip to content

409 Pines Lake Dr EWayne, NJ 07470

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2004

Property Information

Block4307
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,657
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,700
61%
Improvement Value:$77,200
39%
Total Assessment$197,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,767+4.0%
2024$11,316+1.2%
2023$11,177+0.4%
2022$11,128+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954