Skip to content

130 Beech TerrWayne, NJ 07470

Built 1939

Last Sale Price
$334,900
Last Sale Date
Jun 18, 2010

Property Information

Block4308
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionOTHER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage832
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,100
78%
Improvement Value:$30,000
22%
Total Assessment$135,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,033+4.0%
2024$7,725+1.2%
2023$7,630+0.4%
2022$7,597+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$334,900

To:

Sq Ft832DeedBook 1939, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1939