Skip to content

105 Beech TerrWayne, NJ 07470

Built 1929

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jul 23, 2020

Property Information

Block4307
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionCONVENTIONAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage784
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,100
68%
Improvement Value:$49,200
32%
Total Assessment$154,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,175+4.0%
2024$8,823+1.2%
2023$8,715+0.4%
2022$8,676+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft784DeedBook 3868, Page 74

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft784DeedBook 2478, Page 46Recorded6/10/2014

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 642, Page 115

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 432, Page 150

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook B 164, Page 216

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook I 148, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1929