Skip to content

232 Beech TerrWayne, NJ 07470

Built 1969

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Nov 10, 2003

Property Information

Block4308
Lot46
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBILEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,688
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,800
48%
Improvement Value:$129,900
52%
Total Assessment$249,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,847+4.0%
2024$14,278+1.2%
2023$14,103+0.4%
2022$14,041+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft2,688DeedBook 696, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1969