Skip to content

560 Colfax RdWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$980,000
Last Sale Date
Mar 16, 2022

Property Information

Block4402
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage4,278
Acreage0.96

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,500
51%
Improvement Value:$184,300
49%
Total Assessment$376,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,151-1.0%
2024$26,417+1.2%
2023$26,094+0.4%
2022$25,978+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$980,000

To:

Sq Ft4,278DeedBook 4274, Page 60

Property Sale

Sale
$925,000
DeedBook 1172, Page 161

Property Sale

Sale
$1,020,000
DeedBook 1093, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook M 115, Page 569