Skip to content

654 Colfax RdWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jan 14, 2019

Property Information

Block4402
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCONVENTIONAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,069
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,500
57%
Improvement Value:$52,300
43%
Total Assessment$122,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,302+4.0%
2024$7,022+1.2%
2023$6,936+0.4%
2022$6,905+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,069DeedBook 3497, Page 44

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook X 122, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1950