Skip to content

1194 Pines Lake Dr WWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block4406
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$399,600
71%
Improvement Value:$163,200
29%
Total Assessment$562,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,464+4.0%
2024$32,181+1.2%
2023$31,787+0.4%
2022$31,646+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1964