Skip to content

425 Terhune DrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$1,225,000
Last Sale Date
Jul 19, 2021

Property Information

Block4411
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,999
Acreage1.98

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,600
35%
Improvement Value:$328,400
65%
Total Assessment$507,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,146+4.0%
2024$28,990+1.2%
2023$28,635+0.4%
2022$28,509+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,225,000

To:

Sq Ft3,999DeedBook 4155, Page 55

Property Sale

Sale
$1,290,000
DeedBook 1924, Page 76

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook Q 145, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1950