Skip to content

74 Alder AveWayne, NJ 07470

Built 1982

Last Sale Date
Nov 25, 2013

Property Information

Block4505
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,120
Acreage1.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,400
55%
Improvement Value:$165,900
45%
Total Assessment$371,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,078+4.0%
2024$21,231+1.2%
2023$20,971+0.4%
2022$20,878+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$433,500
DeedBook S 133, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1982