Skip to content

20 Bodie RdWayne, NJ 07470

Built 1977

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
May 16, 1994

Property Information

Block4502
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,348
Acreage0.73

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,100
44%
Improvement Value:$218,100
56%
Total Assessment$389,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,142+4.0%
2024$22,254+1.2%
2023$21,982+0.4%
2022$21,885+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft3,348DeedBook 136, Page 516

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook S 125, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1977