Skip to content

43 Butternut DrWayne, NJ 07470

Built 1988

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block4600
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE C
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,777
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
43%
Improvement Value:$99,000
57%
Total Assessment$174,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,346+4.0%
2024$9,949+1.2%
2023$9,828-15.2%
2022$11,589+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft1,777DeedBook 4245, Page 142

Property Sale

Sale
$336,500

From:

To:

Sq Ft1,777DeedBook 3523, Page 32Recorded2/26/2019

Property Sale

Sale
$376,500
DeedBook 1744, Page 283

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook G 150, Page 317

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook B 135, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$234,900
DeedBook S 122, Page 542