Skip to content

51 Butternut DrWayne, NJ 07470

Built 1993

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Feb 28, 2018

Property Information

Block4600
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class36
DescriptionA-UNIT 2CAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,315
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
37%
Improvement Value:$127,900
63%
Total Assessment$202,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,064+4.0%
2024$11,602+1.2%
2023$11,460+0.4%
2022$11,409+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft2,315DeedBook 3338, Page 257

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,315DeedBook 2569, Page 254Recorded12/29/2014

Property Sale

Sale
$468,000
DeedBook 1774, Page 91

Property Sale

Sale
$251,000
DeedBook U 140, Page 115

Property Sale

Sale
$180,900
DeedBook V 135, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1993