Skip to content

19 Carey Arthur DrWayne, NJ 07470

Built 1993

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Mar 18, 2020

Property Information

Block4600
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class36
DescriptionTOWNHOUSE A-1CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,303
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
38%
Improvement Value:$122,300
62%
Total Assessment$197,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,731+4.0%
2024$11,282+1.2%
2023$11,144+0.4%
2022$11,094+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft2,303DeedBook 3804, Page 1

Property Sale

Sale
$424,000

From:

To:

Sq Ft2,303DeedBook 3049, Page 295Recorded5/10/2017

Property Sale

Sale
$216,310
DeedBook A 145, Page 55

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook T 136, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1993