Skip to content

114 Butternut DrWayne, NJ 07470

Built 1995

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 1, 2018

Property Information

Block4600
Lot42
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class36
DescriptionB-UNIT-1CG-B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,419
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
34%
Improvement Value:$148,300
66%
Total Assessment$223,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,277+4.0%
2024$12,768+1.2%
2023$12,612+0.4%
2022$12,556+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,419DeedBook 3354, Page 229

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook A 161, Page 161

Property Sale

Sale
$208,900
DeedBook W 138, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1995