Skip to content

236 Butternut DrWayne, NJ 07470

Built 1988

Last Sale Price
$227,500
Last Sale Date
Nov 6, 1998

Property Information

Block4600
Lot74
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE C
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,777
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
45%
Improvement Value:$92,200
55%
Total Assessment$167,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,942+4.0%
2024$9,561+1.2%
2023$9,443+0.4%
2022$9,402+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$227,500

To:

Sq Ft1,777DeedBook 466, Page 208

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook M 134, Page 544

Property Sale

Sale
$234,900
DeedBook U 122, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1988