Skip to content

240 Butternut DrWayne, NJ 07470

Built 1988

Last Sale Price
$257,500
Last Sale Date
Oct 12, 1998

Property Information

Block4600
Lot75
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE A
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,341
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
31%
Improvement Value:$163,400
69%
Total Assessment$238,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,175+4.0%
2024$13,632+1.2%
2023$13,465+0.4%
2022$13,405+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$257,500

To:

Sq Ft2,341DeedBook 158, Page 315

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook B 129, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1988