Skip to content

406 Indian RdWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 2, 2025

Property Information

Block4604
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCAPE RANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,950
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,100
39%
Improvement Value:$176,600
61%
Total Assessment$287,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,107+4.0%
2024$16,451+1.1%
2023$16,267+22.3%
2014$13,305+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$605,000

To:

Sq Ft2,950DeedBook 4127, Page 277Recorded9/10/2021

Property Sale

Sale
$519,000

To:

DeedBook 1949, Page 250

Property Sale

Sale
$332,000

To:

DeedBook L 155, Page 343

Property Sale

Sale
$327,000

To:

DeedBook V 136, Page 367

Property Sale

Sale
$288,500
DeedBook O 131, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1961