Skip to content

1096 Pines Lake Dr WWayne, NJ 07470

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2024

Property Information

Block4406
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionMOTHER/DAU
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,892
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$378,500
88%
Improvement Value:$51,500
12%
Total Assessment$430,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,568+4.0%
2024$24,587+1.2%
2023$24,286+0.4%
2022$24,179+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook H 143, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1954