Skip to content

410 Indian RdWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 7, 1996

Property Information

Block4604
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage2,173
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,500
40%
Improvement Value:$169,800
60%
Total Assessment$281,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,726+4.0%
2024$16,085+1.2%
2023$15,888+0.4%
2022$15,818+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft2,173DeedBook 146, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1963