Skip to content

628 Indian RdWayne, NJ 07470

Built 1969

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Feb 13, 2025

Property Information

Block4604
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage2,096
Acreage0.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,200
50%
Improvement Value:$128,600
50%
Total Assessment$254,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,150+4.0%
2024$14,569+1.2%
2023$14,391+0.4%
2022$14,327+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$790,000

To:

Sq Ft2,096DeedBook 4862, Page 262

Property Sale

Sale
$189,900

To:

DeedBook Z 114, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1969