Skip to content

650 Indian RdWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$368,000
Last Sale Date
Feb 2, 2017

Property Information

Block4604
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,423
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,600
65%
Improvement Value:$68,700
35%
Total Assessment$194,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,553+4.0%
2024$11,110+1.2%
2023$10,974+0.4%
2022$10,925+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$368,000

To:

Sq Ft2,423DeedBook 3023, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1968