Skip to content

1045 Pines Lake Dr WWayne, NJ 07470

Built 1977

Last Sale Price
$471,000
Last Sale Date
Jun 27, 2022

Property Information

Block4501
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage2,367
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,900
55%
Improvement Value:$142,200
45%
Total Assessment$316,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,795+4.0%
2024$18,075+1.2%
2023$17,853+0.4%
2022$17,774+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$471,000

To:

Sq Ft2,367DeedBook 4352, Page 114

Property Sale

Sale
$471,000
Sq Ft2,367DeedBook 4323, Page 139Recorded6/3/2022

Property Sale

Sale
$639,900

From:

To:

Sq Ft2,367DeedBook 3887, Page 30Recorded10/19/2020

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook I 116, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1977