Skip to content

20 Iroquois TrailWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Sep 23, 1992

Property Information

Block4606
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,170
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,600
65%
Improvement Value:$59,800
35%
Total Assessment$170,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,132+4.0%
2024$9,743+1.2%
2023$9,624+0.4%
2022$9,582+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000

To:

Sq Ft2,170DeedBook 131, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1961