Skip to content

53 Algonquin TrailWayne, NJ 07470

Built 1934

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 2005

Property Information

Block4606
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,604
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,700
56%
Improvement Value:$94,600
44%
Total Assessment$216,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,861+4.0%
2024$12,368+1.2%
2023$12,217+0.4%
2022$12,163+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook K 150, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1934