Skip to content

114 Pines Lake Dr EWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Date
Aug 18, 2015

Property Information

Block4610
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,003
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$379,700
76%
Improvement Value:$119,700
24%
Total Assessment$499,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,694+4.0%
2024$28,556+1.2%
2023$28,206+0.4%
2022$28,081+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 1495, Page 90

Property Sale

Sale
$730,000
DeedBook A 153, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1940