Skip to content

188 Pines Lake Dr EWayne, NJ 07470

Built 1931

Last Sale Price
$474,000
Last Sale Date
Aug 5, 1996

Property Information

Block4309
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCONTEMPORARY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,310
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$363,900
68%
Improvement Value:$171,400
32%
Total Assessment$535,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,829+4.0%
2024$30,608+1.2%
2023$30,234+0.4%
2022$30,100+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$474,000

To:

Sq Ft3,310DeedBook 146, Page 183

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook L 122, Page 581

Property Built

Built

Year Built: 1931