Skip to content

2 Birdseye CircleWayne, NJ 07470

Built 1979

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Mar 18, 1998

Property Information

Block4700
Lot118
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTOWNHOUSE D
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,915
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,800
27%
Improvement Value:$166,400
73%
Total Assessment$229,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,628+4.0%
2024$13,106+1.2%
2023$12,945+0.4%
2022$12,888+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,915DeedBook 155, Page 352

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook A 148, Page 90

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook R 132, Page 88

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook H 127, Page 297

Property Sale

Sale
$202,857
DeedBook W-113, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1979