Skip to content

23 Horizon DrWayne, NJ 07470

Built 1994

Last Sale Price
$1,580,000
Last Sale Date
Jun 26, 2025

Property Information

Block4700
Lot139
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL 3CG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage4,733
Acreage1.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$228,900
37%
Improvement Value:$389,500
63%
Total Assessment$618,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,770+4.0%
2024$35,360+1.2%
2023$34,927+0.4%
2022$34,773+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,580,000

To:

Sq Ft4,733DeedBook 4936, Page 26

Property Sale

Sale
$619,000

To:

DeedBook S 135, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$166,500

To:

DeedBook V 133, Page 170

Property Sale

Sale
$28,000

To: