Skip to content

7 Shadow Ridge RdWayne, NJ 07470

Built 1993

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 10, 2024

Property Information

Block4700
Lot143
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage5,368
Acreage1.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$218,000
35%
Improvement Value:$411,300
65%
Total Assessment$629,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,418+4.0%
2024$35,983+1.2%
2023$35,543+0.4%
2022$35,386+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$940,000
DeedBook P 152, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook A 132, Page 486